Το Πρόγραμμα Των Αγώνων Αυτοκινήτου Του 2020

Η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ ανακοινώνει το Πρόγραμμα Αγώνων Αυτοκινήτου του 2020:

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ

Team Manager Άλφα Ρομέο: “Ο Λεκλέρκ είναι μείγμα Ραικόνεν και Μίκαελ Σουμάχερ”

0
Ο team manager της Άλφα Ρομέο, Μπιτ Ζέντερ ανέφερε ότι ο Τσάρλς Λεκλέρκ είναι μια μίξη των Κίμι Ραικόνεν και Μίκαελ Σουμάχερ. Ο Λεκλέρκ έκανε...

Μάρκο: ” Ο Βερστάπεν θέλει να γίνει ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής φέτος”

0
Ο Μαξ Βερστάπεν είναι ανυπόμονος για την έναρξη της σεζόν, σύμφωνα με τον Dr Helmut Marko. Ο Μάρκο τον Μάρτιο είχε αποκαλύψει ότι ο Βερστάπεν είχε...

Βόλφ: ” Η F1 δεν χρειάζεται τεχνάσματα όπως το αντεστραμμένο grid, για να αποκτήσει...

0
Το "αφεντικό" της Μερσέντες, o Τότο Βόλφ επεσήμανε ότι η F1 δεν χρειάζεται τεχνάσματα, για να κάνει τους αγώνες να έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Την προηγούμενη...

56ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:



1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΡΑΛΛΥ  – 04-05 Απριλίου (ΑΟΛΑΠ)
2. ΡΑΛΛΥ ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ  – 23-24 Μαΐου (ΑΛΑΛ)
3. ΡΑΛΛΥ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ – 13-14 Ιουνίου (ΟΜΑΕ)
4. ΡΑΛΛΥ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ – 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΣΜΑ)
5. ΡΑΛΛΥ START LINE – 17-18 Οκτωβρίου (START LINE)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ – 30-31 Μαΐου (ΛΑΒ)
2. ΑΧΑΙΟΣ – 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)
3. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ – 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)
4. ΔΕΘ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΟΘ)
5. ΚΡΗΤΗΣ – 24-25 Οκτωβρίου (ΑΟΚ)
6. ΠΑΛΑΔΙΟ – 28-29 Νοεμβρίου (START LINE)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΚΟΡΙΝΘΟΥ – 21-22 Μαρτίου (ΑΛΑ Κορινθίας)
2. ΗΛΕΙΑΣ – 06-07 Ιουνίου (ΑΣΜΑ Ηλείας)
3. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – 05-06 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ Καλαμάτας)
4. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ – 10-11 Οκτωβρίου (ΑΟΛΑΠ)
5. ΒΟΙΩΤΙΑΣ – ΣΚΟΥΡΤΑ – 07-08 Νοεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΛΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ – 11-12 Απριλίου (ΑΟΘ)
2. ΑΛΜΥΡΟΥ – 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)
3. ΦΙΛΙΠΠΟΣ – 20-21 Ιουνίου (ΛΑ Βέροιας)
4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ – 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)
5. ΔΕΘ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΟΘ)

ΡΑΛΛΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΑΙΓΙΟΥ – 07-08 Μαρτίου (ΑΛΜΑ Αιγίου)
2. ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ – 28-29 Μαρτίου (ΑΣΣΟΑΑ)
3. ΑΛΜΥΡΟΣ – 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)
4. ΑΧΑΙΟΣ – 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)
5. ΑΛΑ – 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΒΑΝΤΕΣ – 25-26 Απριλίου (ΑΛΑ Χανίων)
2. ΑΝΑΒΑΣΗ ΒΡΑΧΑΣΙΟΥ – 23-24 Μαΐου (ΑΟΚ)
3. ΡΑΛΛΥ ΣΠΡΙΝΤ ΜΑΛΑΞΑ – 19-20 Σεπτεμβρίου (ΑΛΑ Χανίων)
4. ΡΑΛΛΥ ΚΡΗΤΗΣ – 24-25 Οκτωβρίου (ΑΟΚ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι οκτώ (8) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΡΙΤΣΩΝΑ – 11-12 Απριλίου (ΑΣΜΑ)
2. ΚΥΜΗ “ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ” – 16-17 Μαΐου (START LINE)
3. ΔΙΟΝΥΣΟΣ – 20-21 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)
4. ΟΜΑΛΟΣ – 04-05 Ιουλίου (ΑΛΑ Χανίων)
5. ΠΟΡΤΑΡΙΑ – 05-06 Σεπτεμβρίου (ΛΑΒ)
6. ΠΙΤΙΤΣΑ – 10-11 Οκτωβρίου (ΑΟΠ)
7. ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ – 31-01 Νοεμβρίου (ΑΣΣΟΑΑ)
8. ΑΛΑΛ *(Θ.Α) – 14-15 Νοεμβρίου (ΑΛΑΛ)

*(Θ.Α)= Θα ανακοινωθεί ο τόπος εντός του Ιανουαρίου 2020

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ – 04-05 Απριλίου (ΣΜΑ Βελβεντού)
2. ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ – 02-03 Μαΐου (ΟΦΑ Δράμας)
3. ΝΙΓΡΙΤΑ – 23-24 Μαΐου (ΛΑΜΣ)
4. ΛΙΒΑΔΙ – 13-14 Ιουνίου (ΑΟΘ)
5. ΒΛΑΣΤΗ – 03-04 Οκτωβρίου (ΑΛ Πτολεμαίδος)
6. ΕΛΑΣΣΟΝΑ – 07-08 Νοεμβρίου (ΛΑΜΚΕ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΖΑΚΥΝΘΟΣ – 02-03 Μαΐου (ΑΛΕΖ)
2. ΤΣΑΚΩΝΑ – 30-31 Μαΐου (ΑΛΑ Καλαμάτας)
3. ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ – 18-19 Ιουλίου (START LINE)
4. ΚΑΡΥΣΤΟΣ – 03-04 Οκτωβρίου (ΑΡΤΕΜΙΣ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ TAXYTHTAΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΜΕΓΑΡΑ – 14-15 Μαρτίου (ΕΛΛΑΔΑ)
2. ΜΕΓΑΡΑ – 25-26 Απριλίου (ΕΛΛΑΔΑ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 06-07 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)
4. ΜΕΓΑΡΑ – 26-27 Σεπτεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)
5. ΜΕΓΑΡΑ – 24-25 Οκτωβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

Αγώνας Ταχύτητας Μέγαρα – 14-15 Μαρτίου (2 αγώνες)
Ραλλυ Σπρίντ Άγιος Μερκούριος – 28-29 Μαρτίου (2 αγώνες)
Ανάβαση Ριτσώνας – 11-12 Απριλίου (2 αγώνες)
Ανάβαση Κύμης – 16-17 Μαΐου (2 αγώνες)
Αγώνας Ταχύτητας Σέρρες – 06-07 Ιουνίου (2 αγώνες)
Ανάβαση Πορταριάς – 05-06 Σεπτεμβρίου (2 αγώνες)

RALLY CUP ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΑΛΜΥΡΟΥ – 09-10 Μαΐου (ΟΜΑΘ)
2. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ – 30-31 Μαΐου (ΛΑΒ)
3. ΑΧΑΙΟΣ – 27-28 Ιουνίου (ΑΟΠ)
4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ – 18-19 Ιουλίου (ΕΛΕΤΑ)
5. ΠΑΛΑΔΙΟ – 28-29 Νοεμβρίου (START LINE)

HELLENIC TIME TRIAL CHALLENGE – HTTC

Για την απονομή των τίτλων του HTTC, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1. ΜΕΓΑΡΑ – 14–15 Μαρτίου (ΕΛΛΑΔΑ)
2. ΜΕΓΑΡΑ – 25–26 Απριλίου (ΕΛΛΑΔΑ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 06-07 Ιουνίου (ΕΛΛΑΔΑ)
4. ΜΕΓΑΡΑ – 26–27 Σεπτεμβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)
5. ΜΕΓΑΡΑ – 24–25 Οκτωβρίου (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ – ΚΥΠΕΛΛΟ – ΕΠΑΘΛΑ DIRT GAMES

Για την απονομή των τίτλων των DIRT GAMES, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ – 28-29 Μαρτίου
2ος ΑΓΩΝΑΣ – 23-24 Μαΐου
3ος ΑΓΩΝΑΣ – 10-11 Οκτωβρίου
4ος ΑΓΩΝΑΣ – 31-01 Νοεμβρίου
5ος ΑΓΩΝΑΣ – 28-29 Νοεμβρίου

Σημείωση:

Οι ημερομηνίες αγώνων που θα προσμετρούν στα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα Ιστορικών αυτοκινήτων θα ανακοινωθούν εντός των επομένων ημερών.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΓΩΝΩΝ 2020
DRAG RACING – DRIFT – ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΕΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRAG RACING

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΑΓΡΙΝΙΟ – 07-08 Μαρτίου (ΑΣΗ)
2. ΤΥΜΠΑΚΙ – 11-12 Απριλίου (ΑΣΗ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 09-10 Μαΐου (ΛΕΝΟΕ)
4. ΑΓΡΙΝΙΟ – 13-14 Ιουνίου (ΑΣΗ)
5. ΣΕΡΡΕΣ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΛΕΝΟΕ)
6. ΑΓΡΙΝΙΟ – 24-25 Οκτωβρίου (ΑΣΗ)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRIFT

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΠΕΙΡΑΙΑΣ – 04-05 Απριλίου (ΑΣΗ)
2. ΝΕΟ ΡΥΣΙΟ – 09-10 Μαΐου (ΑΣΠΙΣ)
3. ΛΟΥΤΡΑΚΙ – 06-07 Ιουνίου (START LINE)
4. ΚΑΤΑΚΟΛΟ – 12-13 Σεπτεμβρίου (ΑΣΜΑ Ηλείας)
5. ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ – 10-11 Οκτωβρίου (ΑΣΗ)
6. ΜΕΓΑΡΑ – 14-15 Νοεμβρίου (START LINE)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΕΠΑΘΛΟ DRIFT & GP

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1. ΣΕΡΡΕΣ – 04-05 Απριλίου (ΛΑΜΣ)
2. ΣΕΡΡΕΣ – 30-31 Μαΐου (ΛΑΜΣ)
3. ΣΕΡΡΕΣ – 04-05 Ιουλίου (ΛΑΜΣ)
4. ΣΕΡΡΕΣ – 26-27 Σεπτεμβρίου (ΛΑΜΣ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι επτά(7) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ – 07-08 Μαρτίου (ΛΑΜΣ)
2ος ΑΓΩΝΑΣ – 28-29 Μαρτίου (ΣΜΑΒ)
3ος ΑΓΩΝΑΣ – 09-10 Μαΐου (ΣΜΑΚ)
4ος ΑΓΩΝΑΣ – 30-31 Μαΐου (ΑΛΕΞ)
5ος ΑΓΩΝΑΣ – 05-06 Σεπτεμβρίου (ΟΦΑ Δράμας)
6ος ΑΓΩΝΑΣ – 26-27 Σεπτεμβρίου (ΧΩΜΑ)
7ος ΑΓΩΝΑΣ – 31-01 Νοεμβρίου (ΛΑΜΣ)