Ταξινομήσεις αυτοκινήτων: Άνοδος στις πωλήσεις το πρώτο εξάμηνο του 2026 – Κυριαρχούν SUV και υβριδικά

Κοινοποίησε το άρθρο

Η αγορά νέων αυτοκινήτων συνέχισε την ανοδική της πορεία τον Ιούνιο του 2026, με σημαντική αύξηση στις ταξινομήσεις επιβατικών, ισχυρή άνοδο των ηλεκτρικών μοντέλων και περαιτέρω ενίσχυση της κυριαρχίας των SUV και των υβριδικών.

 

 

Ανοδικά κινήθηκε η ελληνική αγορά καινούργιων οχημάτων τον Ιούνιο του 2026, σύμφωνα με τα πρωτογενή στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ που επεξεργάστηκε ο ΣΕΑΑ. Οι ταξινομήσεις νέων επιβατικών αυτοκινήτων έφτασαν τις 18.672 μονάδες, καταγράφοντας αύξηση 27,5% σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2025, όταν είχαν ταξινομηθεί 14.647 οχήματα.

Σε επίπεδο εξαμήνου (Ιανουάριος – Ιούνιος), όπως είχε φανεί και το πρώτο τρίμηνο, οι ταξινομήσεις επιβατικών ανήλθαν σε 83.969 μονάδες, σημειώνοντας άνοδο 7,4% έναντι των 78.162 του αντίστοιχου διαστήματος πέρυσι. Θετική ήταν και η εικόνα στα φορτηγά, με αύξηση 15,5% από την αρχή του έτους, ενώ τα λεωφορεία συνέχισαν να κινούνται πτωτικά, παρουσιάζοντας μείωση 13,3%.

Σημαντική αύξηση, για την Ελλάδα, αλλά μικρότερη σε σχέση με το μέσο όρο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εξακολουθεί να έχει η ηλεκτροκίνηση. Με την…ώθηση και του προγράμματος Κινούμαι Ηλεκτρικά, τον Ιούνιο ταξινομήθηκαν 2.415 αμιγώς ηλεκτρικά (BEV) και plug-in υβριδικά (PHEV) μοντέλα, αριθμός αυξημένος κατά 28,7% σε σχέση με τον αντίστοιχο μήνα του 2025. Ξεχωρίζει η εντυπωσιακή αύξηση των αμιγώς ηλεκτρικών οχημάτων κατά 55,4%, ενώ στο εξάμηνο οι ταξινομήσεις BEV ενισχύθηκαν κατά 24,2%.

Σχετικά με το είδος των αυτοκινήτων που επιλέγουν οι Έλληνες, η τάση υπέρ των SUV είναι κάτι που φαίνεται πλέον στους δρόμους. Το μερίδιό τους διαμορφώθηκε στο 61,3% τον Ιούνιο και στο 65,5% στο πρώτο εξάμηνο του έτους, αυξημένο κατά 4,7 ποσοστιαίες μονάδες σε σύγκριση με το αντίστοιχο διάστημα του 2025. Το 59,6% από αυτά ανήκει στην κατηγορία Β, ενώ το 24,3% ανήκει στη μεγαλύτερη κατηγορία C. Αντίθετα, η κατηγορία Α συνέχισε να υποχωρεί, αφού αρκετοί είναι αυτοί που ψάχνουν μικρά αυτοκίνητα πόλης, αλλά δεν υπάρχουν.

Segment Ιούνιος

 2026

Ιούνιος

 2025

Διαφορά

 

Ιανουάριος  Ιούνιος

 2026

Ιανουάριος  Ιούνιος

 2025

Διαφορά

 

A 4,6% 9,2% -4,5 4,6% 8,1% -3,5
A-SUV 1,9% 2,3% -0,4 1,8% 2,6% -0,8
(A TOTAL) (6,6%) (11,5%) (-5,0) (6,4%) (10,7%) (-4,3)
B 27,0% 24,4% +2,6 22,4% 21,5% +0,9
B-SUV 33,3% 31,2% +2,2 37,2% 34,8% +2,5
(B TOTAL) (60,3%) (55,5%) (+4,8) (59,6%) (56,2%) (+3,4)
C 3,8% 4,9% -1,1 4,8% 6,7% -1,9
C-SUV 18,1% 17,3% +0,8 19,5% 17,2% +2,3
(C TOTAL) (21,9%) (22,1%) (-0,3) (24,3%) (23,9%) (+0,4)
D 1,5% 1,0% +0,5 0,8% 1,0% -0,2
D-SUV 7,5% 7,3% +0,2 6,5% 5,6% +0,8
(D TOTAL) (9,0%) (8,3%) (+0,7) (7,3%) (6,7%) (+0,7)
E 0,1% 0,1% -0,0 0,1% 0,1% +0,0
E-SUV 0,3% 0,4% -0,1 0,3% 0,4% -0,1
(E TOTAL) (0,3%) (0,5%) (-0,1) (0,4%) (0,5%) (-0,1)
F-G 0,1% 0,2% -0,1 0,1% 0,1% -0,0
F-G-SUV 0,1% 0,3% -0,2 0,2% 0,2% -0,1
(F-G TOTAL) (0,2%) (0,4%) (-0,3) (0,3%) (0,4%) (-0,1)
SPORTS 0,3% 0,4% -0,1 0,3% 0,2% +0,0
MPV 0,0% 0,0% -0,0 0,0% 0,0% +0,0
MPV-M/COMBI 1,3% 1,1% +0,2 1,5% 1,5% -0,0
(SUV TOTAL) (61,3%) (58,7%) (+2,6) (65,5%) (60,8%) (+4,7)

 

Στην κατανομή ανά τύπο κινητήρα, τα υβριδικά (HEV) εξακολουθούν να κυριαρχούν, καταλαμβάνοντας το 56,6% των ταξινομήσεων στο εξάμηνο, έναντι 48,4% το 2025. Η βενζίνη υποχώρησε στο 25,4% της αγοράς, ενώ το μερίδιο των αμιγώς ηλεκτρικών αυξήθηκε στο 6,3%. Το πετρέλαιο διατηρεί πλέον περιορισμένη παρουσία, με μερίδιο μόλις 2,5%, επιβεβαιώνοντας τη σταδιακή μετατόπιση της αγοράς προς πιο εξηλεκτρισμένες μορφές μετακίνησης.

Ιούνιος

 2026

Ιούνιος

 2025

Διαφορά Ιανουάριος  Ιούνιος

 2026

Ιανουάριος  Ιούνιος

 2025

Διαφορά
Βενζίνη 25,5% 32,1% -6,5 25,4% 34,1% -8,7
Πετρέλαιο 1,3% 2,0% -0,6 2,5% 2,9% -0,4
Υβριδικά (HEV) 55,2% 48,8% +6,4 56,6% 48,4% +8,3
Plug in Υβριδικά (PHEV) 5,7% 6,9% -1,2 6,2% 6,3% -0,1
Αμιγώς Ηλεκτρικά (BEV) 7,2% 5,9% +1,3 6,3% 5,5% +0,8
Υγραέριο

(αμιγώς ή διπλού καυσίμου)

5,0% 4,3% +0,7 3,0% 2,9% +0,2

 

 

 

Οι πρωταγωνιστές των ταξινομήσεων στην Ελλάδα το πρώτο εξάμηνο του 2026 – Ποιο μοντέλο βρέθηκε στην κορυφή

 

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ

FORD Puma: Οι δύο νέες Black Edition εκδόσεις με περισσότερο στιλ και σπορ χαρακτήρα...

0
Οι νέες εκδόσεις FORD Puma Gen-E Black Edition και Puma ST Black Edition φέρνουν ξεχωριστή εμφάνιση, περισσότερη τεχνολογία και πιο σπορ χαρακτήρα.     Το FORD Puma...

Οι τιμές ρεύματος όλων των παρόχων

0
Δείτε τις επίσημες τιμές ρεύματος και συγκρίνετε όλα τα τιμολόγια των παρόχων   Πράσινα, κίτρινα, μπλε, όχι... καραβάκια στο Αιγαίο που λέει το τραγούδι, αλλά τιμολόγια...

Euro NCAP: Τα κινεζικά ηλεκτρικά «σαρώνουν» στα 5 αστέρια – Πώς τα πήγε το...

0
Τα νέα πρωτόκολλα ασφαλείας του Euro NCAP για το 2026 έφεραν πέντε αστέρια για τρια κινεζικά ηλεκτρικά μοντέλα, ενώ το CUPRA Raval χρειάζεται το...

Αυτές είναι οι μάρκες αυτοκινήτων με τους περισσότερους οδηγούς υπό την επήρεια αλκοόλ. Ποια...

0
Αυτές είναι οι μάρκες αυτοκινήτων με τους περισσότερους οδηγούς υπό την επήρεια αλκοόλ – Ποια βρίσκεται στην κορυφή.

Βραβεία για HYUNDAI και KIA: Διακρίσεις για Tucson Hybrid και PV5

0
Η HYUNDAI και η KIA καταγράφουν σημαντικές διακρίσεις στις αγορές της Ευρώπης και των ΗΠΑ, επιβεβαιώνοντας τη δυναμική τους τόσο στον τομέα της ασφάλειας...
Νέο LEXUS NX 450h+ 2026 με 307 ίππους και ηλεκτρική αυτονομία πάνω από 100 χλμ.

Νέο LEXUS NX: 307 ίπποι με 100+ χλμ. ηλεκτρικής αυτονομίας

0
Το νέο LEXUS NX αναβαθμίζεται σε όλα τα επίπεδα, αποκτώντας ισχυρότερο plug-in hybrid σύστημα, μεγαλύτερη ηλεκτρική αυτονομία, ταχύτερη φόρτιση και ακόμη περισσότερη τεχνολογία. Στην...

FERRARI: 30 χρόνια Michael Schumacher – Η συγκινητική επιστροφή της F2002 στη Μόντσα (video)

0
Η FERRARI τιμά στη Μόντσα τα 30 χρόνια από την άφιξη του Michael Schumacher στο Μαρανέλλο, με ειδικά μονοθέσια, συλλεκτική εμφάνιση και μια μοναδική παρέλαση.

VOLVO Safety Coach: Η εφαρμογή που επιβραβεύει την ασφαλή οδήγηση με χαμηλότερη ασφάλιση

0
Η VOLVO Cars παρουσιάζει το Safety Coach, μια νέα εφαρμογή που αξιολογεί την οδηγική συμπεριφορά, ενισχύει την ασφάλεια και μπορεί να μειώσει το κόστος ασφάλισης.