2ος Αγώνας Rotax Max Challenge: Στον δρόμο για τον τελικό !

Κοινοποίησε το άρθρο

Στις 16-17 Ιουνίου διοργανώθηκε ο 2ος Αγώνας Rotax Max Challenge / Rotax Max Challenge GR από τον σύλλογο ΑΣΠΙΣ Motorsport Club. Ύστερα περίπου από μία δεκαετία, ο θεσμός ξανακάνει την εμφάνιση του στην Θεσσαλονίκη.

Με ένα δύσκολο σχετικά καιρικό κλίμα να επικρατεί στην περιοχή, που δεν επέτρεψε την ομαλή προπόνηση των αγωνιζομένων.

Φτάνοντας στην Κυριακή του αγώνα λοιπόν, το πρωί ξεκίνησε με τα ελεύθερα δοκιμαστικά σκέλη των κατηγοριών, ενώ στην συνέχεια ακολούθησε η ενημέρωση των αγωνιζομένων.

Στην κατηγορία Micro Max (6,8 hp) αρχηγός του Grid ήταν ο Γιώργος Καφαντάρης ( ΣΦΙΚΑ – Ray Motorsport) με χρόνο 59”785 ενώ από πίσω 2ος ήρθε ο Στέφανος Σταμπολίεβ (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy)  με 1’00’215 έχοντας μόνο 2 αγώνες στο παλμαρές του. Στην 3η θέση κατάφερε και ανέβηκε ο Χρήστος Χατζής (ΕΛΛΑΔΑ – Catzis Racing Team) με 1’00”163 ενώ το grid έκλεισε ο Αλεξάνδρου Νικόλαος (ΑΣΠΙΣ – ΑΣΠΙΣ Racing) με 1’00’’295.

Στην κατηγορία Mini Max (13 hp), νικητής ήταν ο Μάριος Αγγελόπουλος (ΑΛΑ – Speed Force) χρόνο 56’’601, ενώ πίσω του κατέληξε ο Γεώργιος Θεοδωρακόπουλος (ΣΦΙΚΑ – Chatzis Racing Team) με 57’’234. Στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκε ο Νικόλαος Λύκος (ΕΛΛΑΔΑ – Abloy FS Kart Racing Team) με χρόνο 57’’627. Στην 4η θέση του Grid, ο Καλιφατίδης Γεώργιος (ΣΦΙΚΑ _ Ray Motorsport) με 57’’607, ενώ στην 5η θέση επικράτησε ο πρωτοεμφανιζόμενος Μαυροματίδης Δημήτριος (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy)   του 6ου Αργυρίου Γεώργιου (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) .

Στην κατηγορία Junior Max (22 hp), 1ος κατάφερε να επικρατήσει ο Γιάννης Λάντζης (ΣΦΙΚΑ – Chatzis Racing Team) με χρόνο 55’’765, του συναθλητή του Λάζαρου Ουγιάρογλου (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) που τερμάτισε στην 2η  θέση με 55’’912. 3ος στο βάθρο ανέβηκε ο Γεώργιος Μπερσής (Off Road Team – Ray Motorsport) με 56’’287 ενώ στην 4η θέση ήρθε ο Αντρέας Δεβεντζόγλου (ΑΣΣΟΑΑ – Abloy FS Kart Racing Team) ύστερα από αποκλεισμό του, παρά το γεγονός ότι ήταν ο ταχύτερος οδηγός ημέρας της κατηγορίας με 55’’022.

Στην κατηγορία Senior Max (29 hp), 1ος στέφθηκε ο Εμμανουήλ Σκεμπετζάκης (ΑΛΑΧΑΝΙΩΝ – Kartworks) με ταχύτερο χρόνο 55’’155 ενώ 2 ος  αναδείχθηκε ο Ιωάννης Σταματίου (ΑΛΑΚΟΡΙΝΘΙΑΣ – Stergiou Racing) με ομάδα και μηχανικό του τον ίδιο με χρόνο στο 55’’710 και 3ος  τερμάτισε ο Dario Zimbalista (GSR Team), μία συμμετοχή από το Ισραήλ, με ταχύτερο χρόνο στο 55’’914.Στην 4η θέση του Grid κατάφερε και ανέβηκε ο έμπειρος Φυδανάκης Αργύριος (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) με ακόλουθο του τον Ιωάννη Τανή (ΑΣΜΑ – PRT Motorsport) στην 5η και τον Γκανασούλη Παρι (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) στην 6η θέση.

Στην κατηγορία DD2 Max (34 hp),1ος  και με διαφορά σε όλα τα σκέλη του αγώνα τερμάτισε ο Παύλος Ξινός (ΑΡΤΕΜΙΣ – PRT motorsport) με χρόνο 55’’124. 2ος  στο grid τερμάτισε ο Μανώλης Τζαμαριαδάκης (ΑΣΣΟΑΑ – Zahos Praga Racing Team) με 56’’203 ενώ 3ος  αναδείχθηκε ο Χρήστος Οικονόμου (ΑΣΜΑ – PRT motorsport) με ταχύτερο χρόνο 55’’526. Στην 4η θέση βρέθηκε ο Χριστόφορος Γρατσίας (ΣΦΙΚΑ – Pra Zachos Karting), ενώ πίσω του ακολούθησαν οι Παναγιώτης Ασημάκης (ΑΛΦΑΛΙΒΑΔΕΙΑ – PRT Motorsport) στην 5η και Γεώργιος Μυστακίδης (ΣΦΙΚΑ – PRT Motorsport) στην 6η.

Για την υποκατηγορία DD2 Max Masters, ο Μανώλης Τζαμαριαδάκης (ΑΣΣΟΑΑ – Zahos Praga Racing Team) τερμάτισε 1ος από τον Μπεάζογλου Γεώργιο (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) που γυρνούσε μόλις στο 57’’587.