Πωλήσεις αυτοκινήτων 2024: Πρωταθλητές υβριδικά και SUV

Κοινοποίησε το άρθρο

Αυξήθηκαν οι ταξινομήσεις των καινούργιων αυτοκινήτων το 2024, με περισσότερους από 50.000 Έλληνες να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα και να αποκτούν ένα SUV.

 

 

Με θετικό πρόσημο ολοκληρώθηκε το 2024 για την αγορά αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Αν και τους τελευταίους μήνες του έτους παρατηρήθηκε μείωση των πωλήσεων. Σύμφωνα με τον ΣΕΑΑ και τους πρώτους υπολογισμούς, την χρονιά που πέρασε ταξινομήθηκαν 137.101 καινούργια επιβατικά αυτοκίνητα. Κάτι που σημαίνει ότι υπήρξε άνοδος κατά 1,9% σε σχέση με τις 134.484 ταξινομήσεις του 2023.

Δεκέμβριος 2024 Δεκέμβριος 2023 Μεταβολή 2024/2023
Καινούργια επιβατικά 8.706 8.240 5,7%
Καινούργια φορτηγά

(ελαφρά και βαρέα)

594 685 -13,3%
Καινούργια λεωφορεία 40 21 90,5%
Ιανουάριος – Δεκέμβριος 2024 Ιανουάριος – Δεκέμβριος 2023 Μεταβολή

2024/2023

Καινούργια επιβατικά 137.101 134.484 1,9%
Καινούργια φορτηγά

(ελαφρά και βαρέα)

10.761 10.870 -1,0%
Καινούργια λεωφορεία 874 252 246,8%

 

Υπενθυμίζουμε ότι το 2022 είχαν ταξινομηθεί 105.283 αυτοκίνητα και 100.911 το 2021.
Το 2024 ταξινομήθηκαν ακόμα, 10.761 καινούργια φορτηγά και 874 λεωφορεία.

Στο θέμα της επιλογής καυσίμου και τους τρόπους κίνησης γενικότερα, όπως είχε φανεί τους περασμένους μήνες, τα παραδοσιακά, αμιγώς βενζινοκίνητα, χάνουν συνεχώς έδαφος. Με την πρώτη επιλογή του 42,3% των αγοραστών καινούργιων αυτοκινήτων, να αποτελούν πλέον τα υβριδικά μοντέλα. Κάτι που συμβαίνει και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Τρίτη…δύναμη, με μικρή όμως αύξηση σε σχέση με το 2023 αποτέλεσαν τα ηλεκτρικά. Τα οποία ήταν επιλογή του 12,4% (11,3% το 2023) των αγοραστών. Στην Ευρωπαϊκή Ένωση πάντως το μερίδιο αγοράς των επαναφορτιζόμενων είναι περίπου στο 20%.

Σε συνεχιζόμενη πτώση βρίσκονται τα πετρελαιοκίνητα, που αποτέλεσαν το 7,2%. Ενώ πριν πέντε χρόνια αποτελούσαν το 27% των ταξινομήσεων! Σταθερά στο 2,5% βρίσκεται το ποσοστό των αυτοκινήτων με υγραέριο.

 

Δεκέμβριος 2024 Δεκέμβριος 2023 Διαφορά Ιανουάριος

Δεκέμβριος 2024

Ιανουάριος

Δεκέμβριος 2023

Διαφορά  
Βενζίνη 22,4% 35,3% -12,9 35,7% 41,9% -6,2
Πετρέλαιο 5,6% 7,9% -2,3 7,2% 13,1% -6,0
Υβριδικά (HEV) 45,6% 37,6% +8,0 42,3% 30,9% +11,4
Επαναφορτιζόμενα (BEV-PHEV) 20,6% 15,1% +5,5 12,4% 11,3% +1,1
Φυσικό αέριο (αμιγώς ή διπλού καυσίμου) 0,0% 0,1% -0,1 0,0% 0,3% -0,3
Υγραέριο

(αμιγώς ή διπλού καυσίμου)

5,8% 3,9% +1,9 2,5% 2,5% -0,0

 

Εκτός από τα υβριδικά όμως, η νέα…μόδα είναι τα SUV. Τα οποία μάλλον αποτελούσαν το όνειρο των Ελλήνων. Και τώρα πού όλες οι μάρκες έχουν ή… βαπτίζουν SUV τα περισσότερα μοντέλα τους, αποτέλεσαν το 60% των ταξινομήσεων το 2024.

Με τα περισσότερα από αυτά (30,7%), να ανήκουν στη δημοφιλέστατη κατηγορία Β. Η οποία είχε το 54% των συνολικών ταξινομήσεων τη χρονιά που πέρασε. Η επόμενη, σε μέγεθος, κατηγορία C, αποτέλεσε το 27% της ελληνικής αγοράς το 2024.

Segment Δεκέμβριος 2024 Δεκέμβριος 2023 Διαφορά Ιανουάριος  Δεκέμβριος 2024 Ιανουάριος  Δεκέμβριος 2023 Διαφορά
A 3,3% 5,2% -1,9 6,4% 7,5% -1,1
A-SUV 2,3% 3,0% -0,7 3,8% 2,2% +1,5
(A TOTAL) (5,6%) (8,2%) (-2,6) (10,1%) (9,7%) (+0,4)
B 16,6% 17,4% -0,8 23,4% 25,1% -1,8
B-SUV 29,9% 27,4% +2,4 30,7% 26,5% +4,2
(B TOTAL) (46,5%) (44,8%) (+1,7) (54,0%) (51,6%) (+2,4)
C 7,5% 9,3% -1,9 7,1% 8,3% -1,2
C-SUV 29,0% 25,0% +4,0 20,3% 21,7% -1,3
(C TOTAL) (36,4%) (34,4%) (+2,1) (27,5%) (29,9%) (-2,5)
D 2,4% 3,9% -1,5 1,8% 1,6% +0,2
D-SUV 6,8% 6,4% +0,4 4,5% 5,2% -0,7
(D TOTAL) (9,2%) (10,3%) (-1,1) (6,3%) (6,8%) (-0,6)
E 0,1% 0,1% +0,0 0,1% 0,1% +0,0
E-SUV 0,7% 0,7% +0,0 0,5% 0,5% +0,0
(E TOTAL) (0,8%) (0,8%) (+0,0) (0,6%) (0,5%) (+0,0)
F-G 0,1% 0,1% +0,0 0,1% 0,1% -0,0
F-G-SUV 0,5% 0,5% -0,0 0,3% 0,3% -0,0
(F-G TOTAL) (0,6%) (0,6%) (-0,0) (0,4%) (0,4%) (-0,0)
SPORTS 0,1% 0,2% -0,1 0,1% 0,3% -0,1
MPV 0,0% 0,0% +0,0 0,0% 0,0% -0,0
MPV-M/COMBI 0,7% 0,7% +0,1 1,0% 0,6% +0,4
(SUV TOTAL) (69,1%) (63,1%) (+6,0) (60,0%) (56,4%) (+3,6)

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ

FERRARI: 30 χρόνια Michael Schumacher – Η συγκινητική επιστροφή της F2002 στη Μόντσα

0
Η FERRARI τιμά στη Μόντσα τα 30 χρόνια από την άφιξη του Michael Schumacher στο Μαρανέλλο, με ειδικά μονοθέσια, συλλεκτική εμφάνιση και μια μοναδική παρέλαση.

VOLVO Safety Coach: Η εφαρμογή που επιβραβεύει την ασφαλή οδήγηση με χαμηλότερη ασφάλιση

0
Η VOLVO Cars παρουσιάζει το Safety Coach, μια νέα εφαρμογή που αξιολογεί την οδηγική συμπεριφορά, ενισχύει την ασφάλεια και μπορεί να μειώσει το κόστος ασφάλισης.

KOENIGSEGG CCGT1: Το αγωνιστικό των 1.600 ίππων που βγήκε στον δρόμο (video)

0
Το KOENIGSEGG Koenigsegg CCGT1 μεταφέρει την αγωνιστική φιλοσοφία της θρυλικής CCGT στον δρόμο, με έως 1.600 ίππους, ενεργή αεροδυναμική και ειδικό Track Package

Δοκιμή LEAPMOTOR B10 EV: Το ηλεκτρικό SUV που δύσκολα αγνοείς

0
Οδηγούμε το LEAPMOTOR B10 EV και καταγράφουμε τις οδηγικές εντυπώσεις. Άνεση, τεχνολογία, αυτονομία και όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε.

Επιδότηση diesel: Συνεχίζεται και τον Σεπτέμβριο η έκπτωση 10 λεπτών στο πετρέλαιο κίνησης

0
Συνεχίζεται και τον Σεπτέμβριο η επιδότηση στο πετρέλαιο κίνησης, με έκπτωση 10 λεπτών ανά λίτρο και κόστος 30 εκατομμύρια ευρώ για το Δημόσιο.

Ανταλλακτικά στην Ευρώπη: Η MG απαντά στο στοίχημα του After Sales

0
Επάρκεια ανταλλακτικών στην Ευρώπη και After Sales: Η MG επενδύει σε υποδομές, τεχνική υποστήριξη και δίκτυο για γρήγορη εξυπηρέτηση.     Η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και η ταχύτητα...

Ράλι Παραγουάης 2026: : Ιστορική τρίτη σερί νίκη στο WRC για τον Sami Pajari...

0
Sami Pajari και Marko Salminen έγραψαν ιστορία στο WRC με τρίτη συνεχόμενη νίκη στο Ράλι Παραγουάης . Μειώθηκε στους 20 βαθμούς η διαφορά από τον Elfyn Evans.

Κοινωνικό Ταμείο για το Κλίμα: Έρχονται επιδοτήσεις για ηλεκτρικά ΙΧ, ταξί και νέα λεωφορεία...

0
Κοινωνικό Ταμείο για το Κλίμα: επιδότηση για ηλεκτρικά ΙΧ και ταξί, κοινωνικό leasing έως 150 ευρώ, 211 νέα ηλεκτρικά λεωφορεία και 4.400 φορτιστές.     Ηλεκτρικά αυτοκίνητα...