Το MAZDA MX-30 e-Skyactiv R-EV είναι ένα plug-in hybrid μοντέλο με περιστροφικό κινητήρα ως γεννήτρια!
Η MAZDA, από το 1967 είχε ως…σήμα κατατεθέν της τους περιστροφικούς κινητήρες Wankel. Οι οποίοι με μικρό βάρος και όγκο, μπορούσαν να λειτουργούν σε υψηλό αριθμό στροφών.
Οι νέες τάσεις της τεχνολογίας όμως άρχισαν να βάζουν στο περιθώριο τον…ρότορα. Ειδικά τώρα που τα πάντα κινούνται στο ρυθμό της ηλεκτροκίνησης.
Το MX-30, αναμφίβολα είναι το κορυφαίο προϊόν στο πρόγραμμα ηλεκτροκίνησης της ιαπωνικής φίρμας. Πρόκειται για το πρώτο μαζικής παραγωγής ηλεκτρικό όχημα με μπαταρία της εταιρείας, ενώ σε ορισμένες, εκτός Ευρώπης αγορές, παρουσιάστηκε και ως ένα ήπιο υβριδικό μοντέλο.
Η MAZDA όμως δεν άντεξε τελικά χωρίς…ρότορα στην γκάμα της και αποφάσισε να τον προσαρμόσει στη νέα εποχή. Έτσι δημιούργησε το MX-30 e-Skyactiv R-EV. Ένα plug-in hybrid μοντέλο, που διαθέτει όλα τα βασικά χαρακτηριστικά του αρχικού MX-30. Αλλά προσφέρει ταυτόχρονα νέους τρόπους χρήσης του αυτοκινήτου ως ηλεκτρικό όχημα με μπαταρία.
Για τη κίνηση της γεννήτριας χρησιμοποιεί έναν περιστροφικό κινητήρα, ο οποίος τοποθετείται μαζί με τη γεννήτρια και έναν κινητήρα υψηλής απόδοσης. Ο συμπαγής αυτός ηλεκτρικός κινητήρας συνδυάζεται με μια μπαταρία ιόντων λιθίου 17,8 kWh και μια δεξαμενή καυσίμου 50 λίτρων. Το αποτέλεσμα είναι ένα υβριδικό σύστημα plug-in με αυτονομία ηλεκτρικής οδήγησης που φτάνει τα 85 χιλιόμετρα. Αρκετά δηλαδή για τις καθημερινές ανάγκες οδήγησης, αλλά και τη δυνατότητα χρήσης της γεννήτριας για μετακινήσεις μεγάλων αποστάσεων. Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο, το αυτοκίνητο κινείται συνεχώς με ηλεκτροκινητήρα.
Ο ηλεκτροκινητήρας των 125 kW εξασφαλίζει ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις σε σχέση με το MX-30 BEV, ενώ διαθέτει τρεις λειτουργίες οδήγησης. Normal, EV και Charge.
Το MX-30 e-Skyactiv R-EV είναι συμβατό με κανονική φόρτιση σε μονοφασικό ή τριφασικό εναλλασσόμενο ρεύμα (AC) αλλά και σε γρήγορη φόρτιση DC και τροφοδοσία 1.500 W.
Το συγκεκριμένο MX-30 θα κυκλοφορήσει και στην έκδοση Edition R, η οποία θα διαθέτει μεταλλικό φινίρισμα Maroon Rouge. Πρόκειται για μια ανανέωση του χρώματος της οροφής του πρώτου επιβατικού οχήματος της MAZDA, του R360 Coupe, που δίνει έμφαση στα πλαϊνά της οροφής. Το υπόλοιπο σώμα και το εσωτερικό θα είναι φινιρισμένα σε μαύρο χρώμα, ενώ θα υπάρχει ένα έμβλημα σε σχήμα ρότορα ραμμένο στα πατάκια, καθώς και ανάγλυφο στα προσκέφαλα των καθισμάτων.
Φαίνεται ότι η MAZDA, αν και ακολουθεί όπως όλοι το δρόμο της ηλεκτροκίνησης με κοινό στόχο ένα βιώσιμο φυσικό περιβάλλον, προσπαθεί παράλληλα να διατηρήσει την ξεχωριστή οδηγική εμπειρία, αλλά και τη γοητεία που πάντα πρόσφεραν τα αυτοκίνητά της.